چرا لامپ یو وی سی ازن تولید نمی کند

نوشته شده در تاریخ1401-06-11 توسط 736

گاز ازن فقط در طول موج های کمتر از 240 نانومتر تولید شده و حداکثر تولید ازن در طول موج 185 نانومتر می‌باشد.لامپ UV-C دارای طول موج 253.7 نانومتر (رایج ترین طول موج لامپهای UV-C ضدعفونی) و اصلاً نمیتواند گاز اوزون تولید کند.

عدم تولید گاز اوزون در لامپهای یو وی سی (UVC)

لامپ UV ضدعفونی ابزار قدرتمندی برای انجام میکروب کشی،ضدعفونی و تصفیه هوا و تصفیه آب می‌باشد.این لامپ در دستگاه‌های هواساز (سیستم HVAC) و چراغ اتاق عمل یا هود لامینار استفاده می‌شود.استفاده از انرژی لامپ میکروب کش علاوه بر توقف رشد میکروبها،موجب کاهش انتشار عوامل عفونی موجود در فضا خواهد شد.با این حال ممکن است برخی افراد برای خرید لامپ یو وی سی بدلیل تولید ازون تردید داشته باشند.برای رفع این ابهام لازم است یاد آور شویم که طیف اشعه فرابنفش دارای چهار طول موج است.

  • اشعه UV-A با طول موج 315 تا 400 نانومتر
  • اشعه UV-B با طول موج 280 تا 315 تا نانومتر
  • اشعه UV-C با طول موج 200 تا 280 نانومتر
  • اشعه UV وکیوم با طول موج 100 تا 200 نانومتر

طول وج انواع لامپهای یو وی سی uvc

گاز ازن فقط در طول موج های کمتر از 240 نانومتر تولید شده و حداکثر مقدار تولیدآن در طول موج 185 نانومتر است. بنابراین لامپ UV دارای طول موج 253.7 نانومتر (رایجترین طول موج لامپهای UV ضدعفونی) نمی تواند گاز اوزون تولید کند.محققان دریافته اند که بقایای ازون در محدوده طول موج‌ 250 تا 260 نانومتر ناپایدار بوده و از بین می‌رود.

لامپ اشعه uvc چگونه کار می کند

تاثیرات میکروب کشی با اشعه UV-C به خوبی ثابت شده است.با تابش اشعه فرابنفش به میکروارگانیسم،پرتو یووی سی قسمت DNA و RNA سلول را جذب کرده و ساختار آن را تغییر میدهد. این تغییر موجب تغییر دیگری در اسیدهای نوکلئیک و ساختار پروتئین سلول از طریق فرایندی به نام فوتو دیمریزاسیون میگردد. این فرآیند سبب می‌شود دو باز متوالی DNA/RNA به یکدیگر متصل شده و تغییر شکل دهند. این آسیب ژنتیکی توانایی سلول های آسیب دیده را برای تولید مثل مهار می‌کند.این مهار به این معناست که سلولها نمی توانند آلوده شوند و دیگر خطرناک نیستند.

رایج ترین لامپ مورد استفاده برای تولید اشعه ضدعفونی، لامپ یو وی سی دارای بخار جیوه کم فشار است که بیش از 90٪ این لامپها طول موج 253.7 نانومتر تولید نموده که نزدیک به حداکثر طول موج لامپ UV-C یعنی 265 نانومتر است که برای غیرفعال کردن میکروارگانیسم ها استفاده می‌شود.برای نمونه در فروشگاه کالا طب می‌توان به لامپ uvc فیلیپس 30 وات اشاره کرد. با این لامپ یو وی سی امکان ضدعفونی هوا،تصفیه آب و میکروب کشی و از بین بردن انواع میکرو ارگانیسم در محیط وجود دارد.

اوزون چیست؟

گاز اوزون و ارتباط با اشعه UV-C

ازن (O3) یک گاز سمی بوده که می تواند باعث تحریک مجاری تنفسی، آسم و حتی آسیب دائمی ریه شود.ازون با غلظت کم در سراسر جو زمین وجود دارد. برخی از محققان بر این باورند که افزایش گاز ازن بسیار خوب بوده ولی کاهش آن بسیار مضر است. به عنوان مثال، لایه اوزون از لایه اتمسفر زمین محافظت می کند، تابش فرابنفش نور خورشید زندگی را در زمین غیرقابل سکونت می‌کند. با این حال در سطح خیابان، غلظت بالای ازن برای گیاهان و حیوانات مضر بوده و در انسان میتواند مجاری بینی را تحریک نموده و باعث تهوع شود.قرار گرفتن طولانی مدت در معرض گاز ازن می تواند منجر به التهاب ریه شود.

نام دیگر گاز اوزون،فرابنفش خلاء (UV-V) می‌باشد.گاز ازن یک مولکول گازی بوده که حاوی سه اتم اکسیژن است و اثر بی ثبات کننده ای بر اکسیژن موجود در هوا دارد (منجر به تحریک شده و بسیار مضر است) یک لامپ ماوراء بنفش UV که روی 185 نانومتر تنظیم شده می‌تواند با مختل کردن مولکول O2 و تقسیم آن به دو اتم اکسیژن، ازن را از اکسیژن تولید کند. اکنون این دو اتم اکسیژن به مولکول های اکسیژن دیگر متصل شده و اتصال با سومین اتم اکسیژن است که ازن (O3) را ایجاد می کند.

بیشتر بدانید:  ضد عفونی سازی محتویات روی تسمه های نقاله با اشعه UV-C

اتفاقاً پرتو فرابنفش با طول موج 240 تا 315 نانومتر، سومین اتصال اتم اکسیژن را که در بالا توضیح داده شد، شکافته و آن را دوباره به اکسیژن تبدیل میکند. اوج تخریب گاز ازن در طول موج 254 نانومتر رخ می دهد. بنابراین لامپ UVC که در رایج ترین طول موج میکروب کش 253.7 نانومتری کار می کند، در واقع ازن را از بین می برد.

سایت ASHRAE گفته است که برخی از پاک‌کننده‌های هوا اوزون تولید می‌کنند و منظور آن این است که استفاده از دستگاه‌هایی که از واکنش‌پذیری ازون به منظور ضدعفونی هوا استفاده می‌کنند،باید متوقف شود نه لامپ UV مخصوص ضدعفونی

ایجاد عملکرد پایدار در ساختمان و تاسیسات

امروزه نگهداری ساختمان ها در کارآمدترین سطح خود و حفظ عملکرد آنها در طی استفاده از ساختمان یکی از چالش های مهم برای مهندسان، پیمانکاران و مدیران تاسیسات به شمار میرود. با فناوری ضدعفونی و میکروب کشی لامپهای uvc تمام سیستم های هواساز و تهویه هوا به دلیل مزایای عملیاتی،جزو انتخابهای اصلی به حساب می آیند. از جمله مزایای زیر

  • تخریب میکروارگانیسم های سطحی هوا
  • بازیابی و حفظ ظرفیت های انتقال جریان هوا
  • بهبود کیفیت هوای داخل ساختمان
  • کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری

ثابت شده است که فناوری UV-C عملکرد ضدعفونی را به ظرفیت اولیه خود باز می‌گرداند. مهندسان و پیمانکاران و مدیران می‌توانند مطمئن باشند که طول موج میکروب‌کش قادر به تولید ازن نبوده و علاوه بر این طول موج 253.7 نانومتری ازن را از بین می برد.

منابع :

Ozonation and UV irradiation

Ozone

filtration and air cleaning

محصولات مرتبط
450,000 تومان
لامپ UVC سازنده: اسرام (OSRAM) مدل HNS 6W G5 توان: 6 وات مهتابی شکل پایه G5 طول 22 سانتی‌متر قطر لامپ: 16 میلی متر عدم تولید ازون گاز تولید 1.7 وات اشعه فرابنفش کاربرد: ضدعفونی و میکروب کشی حداکثر طول...
485,000 تومان
لامپ فرابنفش C برند: اسرام (OSRAM) مدل PURITEC HNS 8W توان 8 وات راه اندازی آسان خروجی اشعه یووی: 2 وات کاربرد: ضدعفونی،میکروب کشی طول: 30 سانتی‌متر عمر مفید تا 9000 ساعت حداکثر طول موج: 254 نانومتر بدون...
650,000 تومان
لامپ UVC ضدعفونی کننده توان 55 وات برند: نور (Noor) مدل T8 55W مهتابی شکل طول لامپ: 90 سانتی‌متر عمر مفید تا 3000 ساعت حداکثر طول موج: 253.7 نانومتر تحت لیسانس اسرام آلمان
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

جستجو

مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم