لامپ UVC

فیلتر توسط
4,500,000 تومان
خلاصه ویژگیهای محصول: توان مصرفی : 75 وات مناسب دستگاه تصفیه آب طول لامپ : 85 سانتی متر طول عمر مفید تا 9000 ساعت حداکثر طول موج: 253.7 نانومتر کاربرد لامپ uv: تصفیه آب - ضد عفونی هوا شکل ظاهری لامپ : چهار...
4,500,000 تومان
خلاصه ویژگیهای محصول: لامپ فرابنفش کلاس C دارای کانکتور 4 پینه رایگان اتصال به برق شهری 220 ولت پیک طول موج: 253.7 نانومتر طول لامپ : 85.3 سانتی متر حداکثر عمر مفید تا 9000 ساعت بدون تولید اوزون (Ozone Free)...
1,750,000 تومان
خلاصه ویژگیهای محصول: کاربرد لامپ uv برای ضد عفونی آب، تصفیه هوا قابل استفاده برای استریل اتاق عمل جهت استفاده در اتاق کشت میکروبی حداکثر طول موج تا 253.7 نانومتر طول لامپ  UV (یو وی) حداکثر 90 سانت طول عمر...
1,100,000 تومان 1,200,000 تومان
خلاصه ویژگیهای لامپ: TUV PL-L 18W/4P توان مصرفی: 18 وات کاربرد : ضد عفونی،تصفیه آب،گندزدایی هوا حداکثر طول موج تا 253.7 نانومتر طول لامپUV به اندازه 22.5 سانتی متر طول عمر مفید تا 9000 ساعت شکل ظاهری لامپ :...
1,100,000 تومان 1,150,000 تومان
خلاصه ویژگیهای محصول: توان مصرفی : 30 وات کاربرد لامپ UV: ضد عفونی،تصفیه هوا،میکروب کشی پیک طول موج تا 253.7 نانومتر دانلود کاتالوگ لامپ از بخش توضیحات طول لامپ : 90 سانتی متر طول عمر مفید تا 9000 ساعت نوع...
نمایش 1 تا 20 از 33 مورد

UVC مخفف چیست ؟

UVC (یو وی سی) مخفف عبارت UltraViolet-C (اولتراویولت C) می باشد. UVC به شکل های دیگری مانند UV-C یا UV تایپ C یا فرابنفش (ماورا بنفش) یا UV ضد عفونی یا UV تصفیه هوا نیز نوشته می شود.

منظور از UV در عبارت UVC چیست؟

کلمه UV (اولتراویولت) به معنای نوعی اشعه بوده که به شکلی از تابش امواج الکترومغناطیسی تبدیل می شود.اشعه UV در نور خورشید وجود داشته و 10% از کل تابش نور خورشید را تشکیل می دهد.پرتوهای اشعه فرابنفش UV برای انسان نامرئی بوده، اگرچه انسان گاهی می تواند نور را در طول موج های کوتاهتر ببیند.حد پایین طول موج برای دید مرئی انسان از 400 نانومتر به بالا در نظر گرفته می‌شود.

تقسیم بندی انواع اشعه UV

پرتوهای UVA بیشترین طول موج را دارند و پس از آن اشعه های UVC و UVB  به ترتیب کوتاه ترین طول موج را دارند. اشعه های UVA و UVB از طریق جو منتقل می شوند، تمام اشعه های UVC و برخی از اشعه های UVB توسط لایه اوزون جذب می شود. بنابراین، بیشتر اشعه های UV که با آنها تماس می گیرید UVA با مقدار کمی UVB هستند.

اشعه UVA (پرتو فرابنفش A) طول موج 315 تا 400 نانومتر
اشعه UVB (پرتو فرابنفش B) طول موج 280 تا 315 نانومتر
اشعه UVC (پرتو فرابنفش C) طول موج 100 تا 280 نانومتر

لامپ UVC چیست؟

لامپ UVC (یو وی سی) همان لامپ اولتراویولت (فرابنفش) C بوده و یکی از انواع لامپهای پزشکی بوده که به نامهای دیگری مانند لامپ UV-C یا لامپ UV گرید C یا همان لامپ ضد عفونی یا چراغ ضدعفونی نیز معروف است.

نام لامپ UVC در برندهای مختلف

برند لامپ پیشوند/پسوند لامپ UVC
فیلیپس TUV
اسرام PURITEC HNS
مزدا UVC
سیلوانیا ULTRAVIOLET
لامپ نور UVC

نام لامپ UV ضدعفونی در برندهای مختلف،متفاوت است. نام این مدل لامپ در برند فیلیپس با کلمه TUV شروع شده ولی در برند اسرام با عبارت PURITEC HNS آغاز می شود.عبارت ULTRAVIOLET در لامپهای UV-C سیلوانیا آغازگر نام محصول است.در لامپهای مزدا کلمه UVC نشان دهنده این است که این لامپ از نوع لامپ های UV ضدعفونی می باشد.در برند لامپ نور نیز اوضاع همین گونه است و کلمه UVC معرف این گونه لامپ ها است.

اجزای تشکیل دهنده لامپ UVC

لامپ UVC از پایه (سرپیچ معادل Cap Base) و حباب شفاف تشکیل شده است.داخل حباب این لامپ ها و در دو انتهای حباب، اتم های فلزی (مانند جیوه) قرار گرفته و حباب لامپ با گاز زنون یا گاز آرگون یا مخلوطی از گازهای کمیاب از جمله آرگون و نئون پر می شود.

نصب و راه اندازی لامپ UVC

نصب و راه اندازی لامپ UVC، بسیار ساده و آسان بوده و ضدعفونی بایستی فقط در محیط های بسته و بدون حضور افراد صورت پذیرد.برای روشن کردن لامپ UV-C همانند لامپ های دیگر،ابتدا بایستی جریان متناوب برق (جریان AC) معادل برق شهری 220 ولت را به بالاست الکتریکی لامپ متصل نمود.نور اشعه لامپ UVC از نوع آبی رنگ  بوده و نصب این نوع لامپها بر روی دیوار یا سقف محیط یا به صورت پرتابل(قابل حمل) انجام است .نکته:توجه داشته باشید که نحوه نصب قاب،تاثیری در فرآیند استریل شدن محیط نخواهد داشت.

احتیاط لازم پس از روشنایی لامپ UV-C و انجام ضدعفونی

در نظر داشته باشید که تشعشعات لامپ یو وی سی بسیار خطرناک بوده و ممکن است باعث وارد شدن آسیب جدی به پوست یا چشم انسان شود.البته گیاهان و حیوانات نیز از این قاعده مستثنی نبوده و باید از محیط در حال استریل خارج شوند و نهایتاً پس از اتمام فرآیند استریل به محیط بازگردانده شوند.

کاربرد های لامپ UV-C

اشعه UVC ضدعفونی کننده هوا،تصفیه آب و سطوح غیر متخلخل بوده و طی  چندین دهه است که به طور موثر برای از بین بردن انواع پاتوژن Pathogen (عوامل بیماری زا) مانند انواع میکروارگانیسم ها شامل انواع باکتریها،ویروسها از جمله وبا،حصبه آنفولانزا،کرونا و سایر عوامل بیماری زا مانند آلودگی نفتی،انواع مواد سمی،مواد شیمیایی،نیترات،آرسنیکا استفاده می شود.به همین جهت، اغلب از لامپ های UVC به عنوان لامپ های میکروب کش (Germicidal Lamps) یاد می شود.

اصطلاح UVGI (مخفف عبارت Ultraviolet Germicidal Irradiation) به معنی تابش اشعه میکروب کش فرابنفش بوده و به جای کلمه UV-C استفاده می شود.این فناوری از یک روش غیر شیمیایی برای پیشگیری از انتشار انواع عفونت،بهره می برد.با توجه به شیوع ویروس کرونا ،تقاضا برای خرید انواع لامپ های فرابنفش (UVC) جهت ضدعفونی سطوح در خانه یا فضاهای مشابه،افزایش یافته است. 

موارد کاربرد اشعه UV-C در ضدعفونی مواد غذایی و آشامیدنی

فرآوری گوشت فرآوری دام و طیور فرآوری شیر بادام تولید ماء الشعیر
محصولات نانوایی فرآوری شیر و پنیر تولید آب میوه روغن های خوراکی
میوه ها و سبزیجات تولید لبنیات ساخت نوشابه شکر مایع و شیرین کننده 
یخ سازی تولید آب خالص
کشاورزی،باغبانی ضد عفونی آب خاکستری

موارد کاربرد اشعه UV-C در استریل لوازم و تجهیزات پزشکی

اتاق های اورژانس بخش مراقبتهای ویژه کلینیک سل و متادون آزمایشگاه دیالیز
داروخانه ها اتاق عمل مراکز سوختگی مراکز توانبخشی
آزمایشگاه و کلین روم آسیب شناسی کلیه اتاق زایمان پزشکی قانونی
مطب پزشک  مطب های دندانپزشک مطب کایروپراکتیک زایشگاهها

موارد کاربرد اشعه UVC برای تصفیه آب

ضدعفونی آب از کلی فرم، کریپتوسپوریدیوم، لژیونلا، ژیاردیا، اشریشیا کُلی
ضد عفونی آب چاه آب روستایی فواره ها و آب آکواریوم  پرورش ماهی
آب خاکستری پارک های آبی نگهداری آب چشمه  حوضچه های زینتی
برکه‌ها و دریاچه‌ها آبگیر باران آب جکوزی و استخر آب آشامیدنی

موارد کاربرد اشعه UVC برای ضدعفونی سازمانها و اماکن

تصفیه هوای اتاق سیستم های HVAC آپارتمان ها مزارع
مرغداری دامداری ساختمان اداری اتاق کنفرانس و ناهار
سالن آرایش و زیبایی دستشویی عمومی کوپه های قطار فضای اتوبوس
کابین هواپیما دامداری کشتی و قایق باشگاه هنرهای رزمی
مراکز تناسب اندام سالن های بدنسازی نظافت صنعتی مدیریت تاسیسات
استراحتگاه و رستوران هتل ها و متل ها کلینیک فیزیوتراپی سالن های یوگا
باغ وحش سالن و آمفی تئاتر کلینیک دامپزشکی سردخانه ها
گورستان و آرامستان کانون اصلاح و تربیت ندامتگاه،بازداشتگاه  سلول های زندان 
خانه های سالمندان مدارس و دانشگاه ها تولید لوازم آرایشی تولید دارو

لامپ UV تصفیه آب و مزه آب پس از تصفیه شدن

استفاده از لامپ UV-C برای ضدعفونی انواع حوضچه های پروش ماهی،استخرها یا جاهایی که نیاز به تصفیه آب دارند،بسیار ضروری است. لامپ فرابنفش C،تغییری در رنگ،طعم و بوی آب ایجاد نکرده و البته نیازی به استفاده از مواد شیمیایی مانند کلر برای ضد عفونی کردن آب نمی باشد.

لامپ UV کلاس C برای ضدعفونی اتاق بیماران ،اتاق عمل،مطب دندانپزشکی،آزمایشگاه ها و سایر مناطقی که عفونت باکتریایی گسترش می یابد،قابل استفاده است. از لامپ UVC میتوان برای ضدعفونی هوای مدارس،فضای رستوران ها و مغازه ها که مقداری جریان هوا دارند،استفاده کرد. چراغ UVC قابلیت ضد عفونی فضای داخلی اتوبوس و قطار را دارد و البته با  این اشعه امکان استریل کردن فضای بیمارستان، سلولهای زندان و نیز فضای داخل کابین هواپیما وجود دارد.

مکانیزم کار کردن لامپ UVC به چه شکل است؟

با روشن شدن لامپUV،الکترودهای داخلی،شروع به تولید الکترون نموده و سپس،توسط الکترونها،نور از اتم های تراز بالای برانگیخته شده،انتشار یافته و سپس جریان الکتریکی،از درون پلاسمای داغ یونیزه شده عبور کرده تا اتم های جیوه،برانگیخته شوند.

استریل و ضدعفونی با لامپ UV-C چگونه انجام می شود

لامپ UV-C از تابش اشعه فرابنفش با طول موج کوتاه محدوده 200 تا 300 نانومتر استفاده می کند. این طول موج کوتاه مقدار انرژی لازم برای غیرفعال کردن میکروارگانیسم ها را حمل می کند. هنگامی که  نور UV-C به شئ مورد نظر تابانده می شود: انرژی زیاد حاصل از طول موج UV-C جذب RNA و DNA سلول شده و این جذب انرژی به اسید نوکلئیک آسیب رسانده و DNA میکروارگانیسم را مختل می کند. هنگامی که DNA مختل شد، میکروارگانیسم خنثی شده و هرگز نمی تواند در گسترش بیشتر بیماری یا عفونت نقش داشته باشد.

دسته بندی لامپ های UVC کمک به انتخاب و خرید درست

لامپ های UV-C را می توان از جنبه های مختلف دسته بندی کرد:

دسته بندی این لامپها از نظر قیمت ،از نظر طول و اندازه یا از نظر توان مصرفی یا شکل پایه و سرپیچ می تواند به انتخاب و خرید بهترین لامپ،منجر شود. بررسی انواع لامپ های فرابنفش جهت انتخاب و خرید باید به ترتیب اولویت های مورد نظر مشتری،صورت گیرد ،یعنی مثلاً در گام اول بررسی کنیم چه توانی از لامپ برای کار ما مفید است؟ در گام دوم بررسی کنیم که میخواهیم پایه لامپ از چه نوعی باشد؟ در گام سوم طول لامپ را بررسی میکنیم و اینکه لامپ داخل جعبه یا محیط ما قرار میگیرد یا خیر؟ در گام چهارم بررسی میکنیم که بودجه خرید ما چقدر است و تا چه میزان می خواهیم برای خرید لامپ هزینه کنیم.در نهایت  محصولی را انتخاب می کنیم که نیاز ما را به بهترین نحو برطرف کند.

برندهای لامپ UV-C

در فروشگاه کالا طب امکان خرید انواع لامپ یو وی سی با برندها و توان های مختلف،وجود دارد.

لامپ uvc فیلیپس از نوع مهتابی،چهار پینه،FPL با توان 4،6،8،15،30،40،55 و 75 وات

لامپ uvc اسرام از نوع مهتابی، FPL با توان 4،6،8،15،30،36،40،55 وات

لامپ uvc مزدا از نوع مهتابی، FPL با توان 20،30،50 و 55 وات

لامپ uvc سیلوانیا از نوع مهتابی با توان 11،16 و 20 وات

لامپ uvc نور از نوع مهتابی با توان 4،6،8،15،30 و 55 وات

خرید لامپ UVC از کالا طب: چرا و چگونه؟

فروشگاه کالا طب دارای نماد اعتماد الکترونیکی یک ستاره از وزارت "صنعت،معدن و تجارت" و  نماد ساماندهی از "مرکز فناوری اطلاعات وزارت ارشاد" می باشد.علاوه بر موارد مذکور، کالاهای موجود در فروشگاه دارای ضمانت اصالت بوده و در صورت بروز مشکل در محصول ارسالی،شرایطی برای بازگرداندن کالا در نظر گرفته شده است.

4 مرحله قبل از خرید لامپ UV-C

مرحله 1) قبل از انجام بسته بندی لامپها روی تمام آنها، تست پایه و تست روشنایی انجام می شود تا از سلامت لامپ،اطمینان حاصل شود. مرحله 2) پیچیدن پلاستیک حبابدار به دور لامپ انجام شده تا از آن در مقابل ضربه محافظت کند. مرحله 3) انتخاب کارتن محکم و مناسب جهت قرار دادن لامپ پلاستیک پیچ شده به درون کارتن. مرحله 4) بیمه کردن مرسوله نسبت به ارزش آن،آخرین اقدامی است که قبل از ارسال لامپ UVC محسوب میشود.درصورتیکه نیاز داشتید از مراحل خرید لامپ به صورت کامل مطلع شوید، راهنمای کامل خرید از سایت کالا طب را مطالعه نمایید.

مقایسه انواع لامپهای UV-C با یکدیگر

کالا طب، سایت جامعی در زمینه فروش انواع لامپهای UVC محسوب شده و اطلاعات کاملی از مشخصات فنی لامپ ها در آن قرار دارد.در صورتی که نیاز دارید انواع لامپهای موردنیازتان را با یکدیگر مقایسه کنید: ابتدا وارد صفحه زیر شوید :

https://kalateb.ir/25-%D9%84%D8%A7%D9%85%D9%BE-uvc

و در نهایت روی محصولات موردنظرتان رفته و دکمه مقایسه را بزنید تا محصولات مورد نظر شما وارد لیست مقایسه شوند.در نهایت با ورود به لیست مقایسه،می توانید محصولات اضافه شده به لیست را با یکدیگر مقایسه کنید.

لیست قیمت روز انواع لامپهای UVC

همانطور که در قسمت شرایط فروش و ارسال کالا ذکر گردید،قیمت و موجودی لامپهای UVC موجود در فروشگاه به صورت روزانه بررسی و در صورت لزوم، بروز رسانی می شود.بنابراین کاربر می تواند ضمن مشاهده انواع لامپها و بررسی مشخصات آنها به راحتی سفارش خرید لامپ از سایت را با خیال راحت و اطمینان خاطر،انجام دهد.قیمت لامپ UV-C بسته به قیمت خرید از وارد کننده یا شرایط واردات ممکن است تغییر کند.

شرایط ارسال و بسته بندی کالا

لامپ یووی سی نسبت به انواع ضربه بسیار حساس و شکننده بوده و از این جهت بسته بندی و ارسال لامپها به صورت استاندارد انجام می شود تا لامپ در مقابل هر گونه ضربه و آسیب،مقاوم بماند.از این جهت بسته بندی لامپهای یووی در فروشگاه کالا طب با حداکثر دقت و ظرافت انجام می شود تا لامپ و ملحقات آن به صورت سالم به مشتری تحویل شود.توجه:ارسال لامپهای تا طول 90 سانتی متر، بسته به درخواست مشتری از طریق پست یا تیپاکس انجام شده و ارسال لامپهای با طول بیشتر از 90 سانت منحصرا از طریق تیپاکس یا باربری امکان پذیر خواهد بود.

تفاوت لامپ UVC با لامپ UVA

لامپ UV گرید C با لامپ UV گرید A دارای تفاوت های زیر است:

1) لامپ های UVC دارای حداکثر طول موج 254 نانومتر بوده در حالیکه لامپ UVA دارای طول موجی با پیک 370 نانومتر است.

2) لامپ های UVC جهت ضدعفونی،استریل،تصفیه آب و تصفیه هوا استفاده میشود در حالیکه از لامپ UVA برای کشتن حشرات،سخت شدن چسب و رزین و تست اسکناس استفاده می شود

3)  حباب لامپهای UVC از نوع شفاف بوده که کاملاً اجزای درون لامپ مشخص بوده در صورتی که حباب لامپ UVA از نوع غیر شفاف و سفید رنگ است.

4)  اشعه و نور لامپ UV-C به پوست بدن و چشم آسیب می رساند،درصورتی که اشعه لامپ UV-A برای انسان هیچگونه ضرری ندارد.

فیلتر کردن محصولات بر اساس پارامترها

همانطور که در بخش دسته بندی لامپ های UVC ذکر شد،کاربران می توانند لامپهای موجود در شاخه UV-C را بر اساس پارامتر طول، پارامتر توان مصرفی، پارامتر نام برند فیلتر کرده تا محصولی را مشاهده کنند که مدنظرشان بوده و یا محصولات مشابه را مشاهده کنند.

در حالت کامپیوتر و لپ تاپ،در صورتی که در شاخه UVC قرار دارید،می توانید از طریق ستون سمت راست ،لامپهای موجود را بر اساس 3 پارامتر موجود،فیلتر و مشاهده کنید.

فیلتر کردن محصولات بر اساس پارامترهای دلخواه

در حالت موبایل ،در صورتی که در صفحه شاخه UVC قرار دارید،می توانید با زدن دکمه فیلتر،  لامپهای UV-C را بر اساس سه پارامتر موجود،فیلتر کرده و محصول مورد نظر را مشاهده نمایید.صفحه ای که الان در حال خواندش هستید،صفحه شاخه لامپهای UV-C می باشد.

فیلتر کردن محصولات در حالت موبایل

فیلتر کردن محصولات در حالت MOBILE

تفاوت لامپ UVC با لامپ UVB

لامپ UV-C با لامپ یووی (UV) گرید B از نظر ظاهری و کاربرد دارای تفاوتهایی به شرح زیر است:

1) حباب لامپ UVC از نوع شفاف بوده به گونه ای اجزای داخل حباب کاملاً مشخص است درصورتیکه حباب لامپ UVB از نوع غیر شفاف  و سفید رنگ است

2) لامپهای UVC دارای طول موج 253.7 نانومتر بوده ولی لامپ UVB دارای دو طول موج یکی به نام "باند باریک" با طول موج 305 تا 315 نانومتر و دیگری به نام "باند پهن" با طول موج 290 تا 315 نانومتر است

3) کاربرد لامپ UV-C برای ضدعفونی محیط، تصفیه آب و... می باشد در حالیکه لامپ UVB برای درمان اختلالات پوستی کاربرد دارد.

4) اشعه UV گرید C برای چشم و پوست انسان مضر است در صورتیکه لامپ uvb برای درمان بیماریهای پوستی استفاده می شود.

ادامه مطلبShow less

فهرست

جستجو

مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم