لامپ مادون قرمز: کاربردها و استفاده

نوشته شده در تاریخ1398-11-05 توسط 7757

لامپ مادون قرمز چیست؟

لامپ مادون قرمز از نوع رشته ای بوده که قادر به تولید اشعه مادون قرمز هستند.برای تامین گرمایش حیوانات خانگی، پرندگان و انواع طیور مانند مرغ،بلدرچین،کبک از سیستم های گرمایشی متنوع می‌توان استفاده کرد.یکی از بهینه ترین و مقرون به صرفه ترین روش های گرمایش برای حیوانات،پرندگان و طیور استفاده از لامپ مادون قرمز یا لامپ مادر مصنوعی می‌باشد.اصلی ترین استفاده لامپ مادون قرمز در مرغداری ها و سالن های پرورش مرغ، بلدرچین و سایر طیور می باشد.

کاربردهای لامپ مادون

لامپ مادون قرمز با نام های دیگری مانند لامپ IR یا لامپ مادر مصنوعی نیز شناخته می‌شود برای گرمایش جوجه های تازه متولد شده یا طیور نگهداری شده در قفس نیز از لامپ مادون قرمز استفاده فراوان می‌شود.از لامپ مادون قرمز (لامپ مادر مصنوعی) برای گرمایش جوجه ها و خشک کردن پر آنها و جلوگیری از بیماری‌های مختلف در اولین ساعات بیرون آمدن از تخم استفاده می‌شود.

افراد حرفه ای و با تجربه برای کنترل بهتر دما از ترموستات استفاده می‌کنند زیرا همان طور که میدانید جوجه ها هر چقدر که بزرگتر می‌شوند کمتر به این لامپ و دمای آن نیاز خواهند داشت.نکته مهم : استفاده از سایر لامپها بجای لامپ مادون قرمز برای گرم کردن جوجه های تازه متولد شده، به‌علت تابش مستقیم نور،کاملاً زیان آور است.از سوی دیگر بطور ذاتی طیور نسبت به رنگ و نور قرمز کاملاً حساس بوده و جذب آن می‌شوند.

علاوه بر کاربرد این لامپ برای گرمایش حیوانات و طیور، از لامپ مادن قرمز میتوان در رستورانها و مراکز تفریحی واقع در محیط باز نیز استفاده نمود.لامپ مادون علاوه بر انتشار نور طبیعی از راه هوا، با خود گرما را نیز منتشر میکند.معمولاً از حرارت تابشی لامپ قرمز برای فرایندهای صنعتی،گرمایش ساختمان و درمان انسانی استفاده می‌شود.چراغهای مادون قرمز برای دستگاه های دید در شب نیز کاربرد دارد.لامپ مادون قرمز در برخی از ابزار علمی و صنعتی برای تجزیه شیمیایی مایعات و گاز استفاده می‌گردد.

این نوع لامپها، جهت کار در پوشش های خنک کننده و آماده سازی پلاستیک برای تشکیل مواد صنعتی، پخت و پز و کاربردهای شخصی مانند گرماسازی کاربرد خاص دارد.از لامپ های مادون برای رفع دردهای عصبی،سرماخوردگی،تمرینات ورزشی و استراحت عضلات استفاده فراوان می‌شود.

لامپ مادون قرمز با استفاده از فناوری بایو انرژی از 1000 تا 40000 آنگستروم ساطع کرده و بعد از برخورد با سطح پوست به‌صورت گسترده پخش شده و باعث ایجاد گرمای لذت بخش در سطح پوست می‌شود.گرمای حاصله باعث دور شدن مواد زاید و ایجاد آرامش در اعصاب و بهبود گردش خون می‌گردد.امواج مادون قرمز از تمام لایه های پوست عبور کرده و به‌صورت مستقیم با گلبول های داخل عضلات در ارتباط بوده و تاثیر مستقیمی بر فرایند درمان دارد.از لامپ مادون قرمز (Infrared Lamp) برای موارد بهداشتی و رفع بیماریهای پوستی،انگلها و استریلیزاسیون سطحی نیز استفاده می‌شود.

در مورد میزان ارتفاع نصب لامپ نیز باید ذکر شود در صورتیکه هوای سالن نگهداری طیور نزدیک به گرم باشد، لامپ را با ارتفاع بیشتری نصب کرده تا ظرفیت بیشتری را گرم کند و در صورتی که هوای سالن نزدیک به سرد باشد،بایستی ارتفاع نصب لامپ را کم کنید و لامپ را در ارتفاع کم تری نسبت به سطح زمین نصب کنید. بطور معمول ارتفاع لامپ حدودا 50 تا 60 سانتی متر در نظر گرفته می‌شود.

مزایای استفاده از لامپ مادون قرمز:

  • افزایش ضریب تبدیل
  • توزیع دما به‌صورت مناسب
  • کاهش بیماری های پوستی در طیور
  • بدون نیاز به سیستم تامین اکسیژن
  • هزینه نگهداری کمتر نسبت به سایر گزینه ها
  • اتلاف بسیار کم تر دما نسبت به سایر گزینه ها
  • جلوگیری از تجمع جوجه ها در یک محل و خفگی
  • خشک کردن کف سالن و کاهش بیماریهای حاصل از رطوبت
محصولات مرتبط
1,100,000 تومان
برند: فیلیپس (PHILIPS) توان مصرفی: 250 وات مدل: IR 250W BR125 Signify RED شکل ظاهری: حبابی شکل لامپ: BR125 رشته ای حرارتی قطر حباب: 125 میلی متر جنس حباب: شیشه سخت شکل پایه: E27 (سرپیچ معمولی) رنگ نور: قرمز...
1,100,000 تومان
لامپ مادر مصنوعی برند: جنرال الکتریک (General Electric) توان مصرفی: 250 وات رنگ نور: قرمز شکل حباب: R125 قطر حباب: 12.5 سانتی متر پایه: سرپیچ معمولی (E27) ارتفاع لامپ: 17.3 سانتی متر قابل دیمر شدن (Dimmable)...
1,700,000 تومان 1,800,000 تومان
لامپ اینفرارد برند: اسرام (osram) مدل DELUXE ابعاد: 13*12 سانتی‌متر توان مصرفی: 150 وات پایه E27 (سرپیچ معمولی) بدنه مقاوم در حرارت زیاد شکل ظاهری: حبابی عمر مفید تا 10000 ساعت کاربرد: ایجاد گرمایش و حرارت...
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

جستجو

مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم