نکات کاربردی در خرید فشارسنج و معرفی فشار سنجهای دقیق

نوشته شده در تاریخ1401-03-11 توسط 542

خرید تجهیزات و لوازم پزشکی، زمانی که جنبه استفاده عمومی پیدا می‌کند، به‌نوعی چالش تبدیل می‌شود. به‌این معنی که وقتی قرار است از یک وسیله پزشکی مانند تب‌سنج، فشارسنج، دستگاه اندازه‌گیری قند خون و ... برای مصارف خانگی و معمول استفاده کنیم، دچار این دغدغه می‌شویم که چه وسیله‌ای با چه ویژگی‌هایی می‌تواند جوابگوی نیاز ما باشد. ابزار مدنظر باید چه استانداردهایی داشته باشد تا نتیجه سنجش‌های آن دقیق و بدون خطا و قابل اعتماد باشد. برای مثال، از آنجا که ابزاری مانند فشارسنج با سلامت ما ارتباط مستقیم دارد، خرید اصولی آن اهمیت بالایی دارد. نتیجه اینکه، لازم است به تمامی نکات مهم هنگام انتخاب و خرید فشارسنج دقت و توجه کافی داشته باشیم. 

انواع فشارسنج 

فشارسنج‌ها انواع مختلفی دارند که لازم است پیش از انتخاب و خرید فشارسنج مناسب، آن‌ها را بشناسیم. چرا که این شناخت کمک می‌کند که بدانیم چه نوع فشارسنجی جواب‌گوی نیاز ما است و درنتیجه انتخاب بهتری داشته باشیم. 

 

فشارسنج‌های جیوه‌ای 

این نوع فشارسنج را باید دقیق‌ترین و کم‌خطا‌ترین دستگاه فشارسنج دانست. اما از آن بیشتر در درمانگاه‌ها، بیمارستان‌ها و مراکز پزشکی استفاده می‌شود. البته رواج استفاده از آن در همین مراکز نیز به دلیل سمی بودن جیوه و خطراتی که می‌تواند به‌همراه داشته باشد، کاهش یافته و انواع دیگر فشارسنج جایگزین شده‌اند. استفاده از فشارسنج جیوه‌ای نیاز به آموزش و تخصص دارد و تمامی افراد نمی‌توانند از آن به‌راحتی استفاده کنند. ضمن اینکه آن را به دلیل وزن زیادش یک وسیله قابل حمل قلمداد نمی‌کنند. 

 

فشارسنج عقربه‌ای 

فشارسنج عقربه‌ای، معمول‌ترین نوع دستگاه فشارسنج است که در تمامی مطب‌ها و مراکز پزشکی استفاده می‌شود. این نوع فشارسنج از گذشته تا امروز مورد استفاده بوده و هنوز هم یک وسیله قابل اعتماد و رایج است. این نوع فشارسنج شامل یک پمپ باد که پوآر خوانده می‌شود، صفحه عقربه‌ای که شبیه به قطب‌نما است و یک بازو بند می‌باشد. فشارسنج‌ عقربه‌ای به فنری مجهز است که با فشار هوا، عقربه را روی یک صفحه مدرج جا به جا می‌کند و هر درجه از صفحه هم یک میلی‌متر جیوه است. کار با این نوع فشار سنج، نیاز به تخصص و آموزش دارد. درصورتی که نحوه صحیح کارکردن با آن را ندانید، ممکن است در اندازه‌گیری فشارخون دچار اشتباه شوید. باید اضافه کرد که دقت فشارسنج عقربه‌ای بالا است و قابل حمل نیز محسوب می‌شود. قیمت آن نسبتاً پایین‌تر از انواع دیگر بوده ولی احتمال آسیب دیدن عقربه فشارسنج دراثر ضربه بالا است.  

 

فشارسنج دیجیتالی 

این نوع فشارسنج را باید مناسب‌ترین نوع فشارسنج برای مصارف خانگی دانست. فشارسنج‌های دیجیتالی کاربری ساده‌ای دارند و استفاده از آن‌ها نیاز به تخصص یا آموزش خاصی ندارد. به‌راحتی می‌توان با مطالعه دفترچه راهنمای دستگاه، از آن استفاده نمود. سبک و قابل حملند. اما قیمت نسبتاً بالاتری دارند. فشارسنج‌های دیجیتالی در دو نوع بازویی و مچی عرضه می‌شوند که باید آن‌ها را به دور مچ یا بازو بست. البته باید گفت ممکن است فشارسنج‌های دیجیتالی کمی خطا داشته باشند. اما اغلب این خطا، قابل‌توجه نیست. ضمن اینکه خطای انسانی در اندازه‌گیری فشار اتفاق نمی‌افتد و همه چیز کاملاً خودکار پیش می‌رود. مزیت دیگر فشارسنج‌های دیجیتالی قابلیت استفاده از آن‌ها به‌تنهایی و بدون نیاز به کمک فرد دیگر است. 

به‌طور کلی فشارسنج دیجیتالی به‌دلیل سبک بودن، سادگی استفاده ،‌سرعت عمل و عدم وجود ضریب خطای انسانی انتخاب‌های بهتری برای مصارف خانگی و شخصی محسوب می‌شوند. به‌همین دلیل معمولا از سوی کارشناسان، انتخاب و خرید فشارسنج دیجیتال توصیه می‌شود. 

 

ویژگی‌ها و استانداردهای مهم در فشارسنج

حالا که در بررسی نکات مربوط به انتخاب و خرید فشارسنج، به این نتیجه رسیدیم که خرید فشارسنج دیجیتال برای استفاده‌های معمول و شخصی بهترین گزینه است، لازم است استانداردها و وبژگی‌هایی که بهترین دستگاه فشارسنج باید داشته باشد را یادآوری نماییم. دقت داشته باشید که هنگام انتخاب و خرید فشارسنج، تمامی این مشخصات را در دستگاه‌های موجود بررسی کنید. 

استفاده و کاربری ساده فشارسنج

درست است که استفاده از فشارسنج‌های دیجیتال ساده و بی‌دردسر است. اما دربین انواع موجود در بازار، برخی گزینه‌ها استفاده پیچیده‌تری دارند. بهتر است هنگام انتخاب و خرید فشارسنج به این نکته دقت کنید که کارکردن با مدل انتخابی شما، برای‌تان راحت باشد. 

 کاف فشارسنج

دقت کنید که فشارسنج مدنظر شما از نوع بازویی یا مچی است. اگر در منزل تنها هستید و ممکن است خودتان به تنهایی نیاز به اندازه‌گیری فشار داشته باشید،‌ بهتر است از انواع مچی بهره ببرید. درنهایت، پس از انتخاب فشارسنج مورد نظر خود، به اندازه کاف آن نیز توجه کنید. بازو بند یا مچ‌بند فشارسنج باید با سایز مچ یا بازوی شما تناسب داشته باشد. 

حافظه فشارسنج

برای داشتن شرح حال و وضعیت فشار در یک مدت زمانی مشخص، لازم است که دستگاه فشارسنج دارای حافظه اطلاعات باشد. این حافظه در دست‌گاه‌های‌های مختلف شرایط متفاوتی دارد. برخی دستگاه‌ها تنها برای یک هفته می‌توانند گزارش فشار خون روزانه شما را نگه دارند برخی تا یک ماه هم این گزارش را ذخیره می‌کنند. بعضی از دستگاه‌ها هم قابلیت حفظ گزارش فشارخون دو کاربر مختلف را دارد. این درحالی است که برخی از دستگاه‌ها اصولا حافظه ندارند. بنابراین بهتر است به این نکته نیز هنگام انتخاب و خرید فشارسنج دقت داشته باشید. 

منبع تغذیه فشارسنج

انرژی مورد نیاز فشارسنج دیجیتال،از طریق باتری یا برق تامین میشود. برخی از دستگاه‌ها قابلیت استفاده از هردو را دارند که این گزینه ایده‌آل است. برخی تنها با برق کار می‌کنند که طبیعتاً محدودیت‌هایی را در استفاده ایجاد می‌کند. اما فشارنج‌های باتری‌خور نیز دو حالت دارند. باتری‌های ساده و قابل تعویض قلمی یا نیم‌قلمی که به‌راحتی می‌توان آن‌ها را تهیه کرد، یا باتری‌های لیتیومی که درصورت نیاز به‌تعویض ممکن است ایجاد دردسر کنند. اگر باتری فشارسنج قابلیت شارژ مجدد داشته باشد البته مشکلی ایجاد نمی‌شود. 

 

صفحه نمایش فشارسنج

هنگام انتخاب و خرید فشارسنج دقت کنید که صفحه نمایش دستگاه فشارسنج ابعاد مناسبی داشته و خوانا باشد. اطلاعات روی آن نیز واضح باشد. برخی از دستگاه‌ها سخنگوی فارسی دارند که معمولا کار با آنها به مراتب ساده تر و آسانتر می باشد.

ابزار جانبی فشارسنج

هنگام انتخاب و خرید فشارسنج، بر این تصور نباشید که کیف یا باکس نگهداری آن مهم نیست. چرا که حمل دستگاه بدون کیف محافظ، می‌تواند آن را در معرض آسیب قرار دهد. بنابراین همراه داشتن یک کیف یا جعبه محافظ استاندارد، بسیار حائز اهمیت است. 

دقت عملکرد فشارسنج

تولید کنندگان دستگاه فشارسنج معمولا برای دستگاه‌های فشارسنج درصدی خطا درنظر می‌گیرند. هنگام انتخاب و خرید فشارسنج دقت کنید که درصد خطای اعلامی در کمترین میزان ممکن باشد. 

امکانات و قابلیت‌ها فشارسنج

بهتر است فشارسنج منتخب شما امکان نمایش ضربان قلب را نیز داشته باشد تا امکان تشخیص آریتمی برای شما یا پزشکتان فراهم شود. این نکته را باید تقریباً برای انتخاب و خرید فشارسنج ضروری دانست. همچنین برخی از فشارسنج‌ها امکانات جانبی مانند امکان اتصال به گوشی هوشمند و نمایش اطلاعات شما روی اپلیکیشن مخصوص خود را دارند. این اپلیکشن‌ها می‌توانند گزارش وضعیت فشار خون و ضربان قلب را روی نمودار دراختیارتان قرار دهند. 

گارانتی و پشتیبانی فشارسنج

هنگام انتخاب و خرید فشارسنج حتماً به اینکه توجه داشته باشید که دستگاه ضمانت معتبر با مدت زمان کافی و مناسب داشته باشد. شرایط ضمانت، موارد قابل تعمیر و یا تعهد تعویض احتمالی نیز از مواردی هستند که باید درمورد گارانتی دستگاه بررسی شود.

قیمت و خرید انواع فشار سنج

قیمت انواع فشار سنج بسته به نوع انتخابی شما در بازه های متفاوتی قرار میگیرد.با توجه به این نکته، بررسی کنید بودجه‌ای که برای خرید فشارسنج درنظر دارید چه میزان بوده و باتوجه به بودجه ای که برای خرید درنظر دارید، آیا موارد بالا،پوشش داده می شود یا خیر. و هنگام انتخاب و خرید فشارسنج دقت داشته باشید، که پرداخت هزینه بیشتر برای دستگاه مورد نظر، ارزش و توجیه کافی دارد یا خیر؟

 

بهترین فشارسنج موجود در بازار 

باتوجه به نکات ذکر شده درمورد انتخاب و خرید فشارسنج، اکنون سعی می‌کنیم برندهای معتبری که استانداردهای لازم را ارائه می‌کنند معرفی کنیم تا از بین آن‌ها بتوانید بهترین فشارسنج را نتخاب نمایید. 

 

فشارسنج دیجیتالی B.well مدل PRO-36

برند بی ول Bwell یکی از بهترین فشارسنج‌های موجود در بازار را عرضه می‌کند. دستگاه فشارسنج بی ول مدل PRO-36 ضریب خطای بسیار پایینی داشته و از نظر کاربری ساده و آسان بوده و استحکام بسیار بالایی دارد. اگر استفاده زیادی از فشارسنج دارید، بی ول به‌دلیل عمر طولانی می‌تواند انتخاب خوبی باشد. 

 

فشارسنج بازویی مایکرولایف مدل BP A200 

این فشار سنج توسط کمپانی خوش نام مایکرولایف (Microlife) تولید شده و یک فشارسنج همه چیز تمام، محسوب می‌شود.حالا چرا؟ ویژگیهایش را بررسی کنید : اندازه گیری دقیق کلینیکی، آلارم اشتباه در محاسبات،  نشان دهنده رتبه WHO، تشخیص بی نظمی در ضربان قلب، محاسبه سریع فشار خون و ضربان قلب، ذخیره 200  نتیجه آخر فشار خون، نمایش میانگین سه نتیجه آخر و هم امکاناتش را مثل برخورداری از آداپتور، اتصال به کامپیوتر با کابل USB،بهره مندی از باتریهای آلکالاین، دارای کیف برزنتی،دفترچه راهنمای فارسی.اگر تجربه استفاده از این دستگاه را داشته اید، از قسمت نظرات با ما درمیان بگذارید.

 

فشارسنج بازویی سیتی زن مدل CH-456

استفاده از فشارسنج دقیق و مطمئن، ریسک فشارخون بالا یا فشار خون پایین را منطقی نموده و به کاربر کمک میکند تا در این موارد،اقدامات لازمه را انجام دهد.محاسبه فشار خون در منزل یا محل کار،غیر از کمک به حفظ آرامش کاربر،میزان مراجعه غیر ضروری به بیمارستان و یا کلینیک ها را کاهش میدهد.چنانچه قصد تهیه فشار سنج بادقت بالا و کاربری آسان را دارید،این فشار سنج گزینه بسیار مطلوبی برای شماست.

قابلیت اندازه گیری دقیق فشارخون و ضربان قلب، بهرمندی از صفحه نمایش بزرگ و خوانا ،محاسبه میانگین 3 نتیجه آخر، بهره مندی از 90 جایگاه حافظه و برخورداری از سنسور تشخیص حرکت و ویژگی بسیار کاربردی و به نوعی منحصر به فرد دارا بودن نگهدارنده کاف می باشد.

 

فشارسنج عقربه ای بی ول مدل WM61

اگر درنهایت تصمیم دارید دستگاه فشارسنج عقربه‌ای داشته باشید، برند B.well سوییس می‌تواند انتخاب خوبی برایتان باشد. این دستگاه دوام خوبی دارد و برای استفاده مداوم و حرفه‌ای جوابگو است. برخورداری از گیج فلزی مقاوم و البته دقیق ، بهره مندی از کیف حمل آسان و دو سال گارانتی به همراه خدمات پس از فروش، از ویژگیهای این محصول است.

 

سخن پایانی

درنهایت باید گفت، اگر هنگام انتخاب و خرید فشارسنج، دقت و توجه کافی را به‌خرج دهید، قطعا دستگاه شما حداقل چند سال مداوم برای شما کار خواهد کرد. فقط باید قبل از خرید به نکات مذکور توجه کرده و در نهایت پس از خرید،نکاتی را که تولید کننده درباره آن تذکر داده را در نگهداری از دستگاه مدنظر قرار دهید و دستگاه را از مرکز معتبر خریداری کنید.

محصولات مرتبط
موجود نیست
0 تومان
فشارسنج بازویی برند: میکرولایف (Microlife) مدل BP A200 AFIB تمام اتوماتيک اندازه گیری دقیق فشار خون نمایش ضربان قلب کارکرد آسان صفحه نمایش LCD بزرگ و خوانا 200 جایگاه حافظه ذخیره اطلاعات منبع تغذیه: برق و...
موجود نیست
0 تومان
فشارسنج عقربه ای بدون گوشی برند: بی ول (B.well) مدل WM61 گیج بسیار دقیق دارای پیچ تنظیم هوا استفاده راحت و روان اندازه گیری فشار خون از بازو بازوبند دارای حلقه فلزی ساخت سوئیس 2 سال گارانتی
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

جستجو

مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم