برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

بررسی دلایل زردی نوزادان

نوشته شده در تاریخ1398-01-08 توسط 240

زردی نوزاد یکی از شایع ترین اتفاقاتی است که در نوازدان بوجود می آید. در دوران زردی نوزاد، رنگ پوست و رنگ چشمان نوزاد زرد می‌شود. این اتفاق در اثر افزایش بیلی‌روبین رخ می‌دهد. در افراد بالغ و کودکان، این ماده معمولا از طریق کبد دفع می‌شود اما ازآنجایی‌که کبد کودکان هنوز آن‌قدر توان ندارد که بیلی‌روبین را دفع کند، این ماده باعث بروز زردی در نوزاد می‌شود.اگر نوزاد دچار زردی باشد، خبر خوب این است که در اغلب موارد، پس از آنکه نوزاد شروع به غذا خوردن کرد در پی رشد کبد، بیلی روبین خود به خود دفع شده و نهایتا تا دو الی سه هفته از بین می رود. با این وجود اگر بیش از سه هفته زمان ببرد، می تواند زمینه مشکلات دیگری شود.


چه نوزادانی بیشتر در معرض ابتلا به خطر زردی هستند؟

1.نوزادان نابالغ: نوزادانی که پیش از موعد به‌دنیا آمده باشند
2.کودکانی که امکان استفاده از شیر مادر را ندارند.
3.کودکانی که گروه خونی آن ها با مادرشان متفاوت است. معمولا در بدن کودکانی که گروه خونی متفاوتی درمقایسه با مادرشان دارند، مقداری پادتن ترشح می‌شود که می‌توانند به گلبول‌های قرمز خون آن ها آسیب برساند و باعث افزایش شدید بیلی‌روبین شوند؛
4.کبودی یا دیگر خون‌ریزی‌های داخلی هنگام تولد؛
5.مشکلات کبدی؛
6.عفونت؛
7.کمبود آنزیم‌ها؛
8.ناهنجاری در گلبول‌های قرمز خون.


نشانه های زردی نوزاد چیست؟

اولین و واضح ترین نشانه ی زردی نوزاد، زرد شدن سفیدی چشمان نوزاد و پوست او است. این زردشدن ممکن است بین دو تا چهار روز پس از تولد نوزاد خودش را نشان دهد و معمولا هم ابتدا در صورت دیده می‌شود و پس از آن، به دیگر نقاط بدن نیز می‌رسد. میزان بیلی‌روبین معمولا سه تا هفت روز بعد از تولد به بیشترین حد خود می‌رسد. همچنین اگر انگشت خودتان را روی قسمتی از بدن نوزاد فشار دهید و آن قسمت زرد شود، به‌احتمال زیاد کودک زردی دارد.زردی معمولا مشکلی شایع و البته نه‌چندان جدی است، اما گاهی هم می‌تواند باعث بروز بیماری‌ها و مشکلات شدیدی شود. زردی شدید می‌تواند باعث افزایش احتمال خطرِ رسیدن بیلی‌روبین به مغز شود که می‌تواند مشکلات مغزی دائمی را به‌همراه داشته باشد.

زردی نوزاد چگونه تشخیص داده می شود؟

معمولا نوزادان و مادران پس از دو روز از زایمان، از بیمارستان مرخص می شوند. والدین این نکته را درنظر داشته باشند که از آنجایی که میزان بیلی روبین معمولا بین ۳ الی ۷ روز پس از تولد نوزاد اتفاق می افتد، باید نوزاد را تحت مراقبت و آزمایش های پزشک مورد بررسی قرار دهند. معمولا زرد شدن رنگ نوزاد برای تشخیص ابتلای او به زردی بهتر است و لی معاینه های بیشتر شدت این ابتلا را تعیین می کنند. اگر در همان ۲۴ ساعت اول تولد نشانه‌های زردی در نوزادی دیده شود، میزان بیلی‌روبین وی باید فورا از طریق آزمایش پوستی یا خونی اندازه‌گیری شود و همچنین آزمایش‌هایی هم می‌توانند برای سنجش دلیل زردی کودک صورت بگیرند تا مشخص شود که آیا این مسئله می‌تواند به مشکلات جسمی دیگری هم مربوط باشد یا خیر.

چگونه زردی نوزادمان را درمان کنیم؟

زردی خفیف معمولا با رشد و تکامل کبد نوزاد، خود‌به‌خود ازبین می‌رود. شیر خوردن مرتب (بین ۸ تا ۱۲ وعده در روز)، می‌تواند سرعت این تکامل را بیشتر کند. اما در موارد شدید‌تر، به اقدامات دیگر هم نیاز است. در این میان یکی از اصول معالجه، استفاده از لامپ‏های مخصوص به نام لامپ فتوتراپی است که با تشخیص و تجویز پزشک قابل استفاده است. در این روش، کودک درون دستگاه مخصوص فوتوتراپی قرار می‌گیرد و فقط پوشک می‌پوشد و چشم‌بند محافظ مخصوصی هم به چشمانش زده می‌شود. به‌علاوه ممکن است پتوی خاصی هم زیر کودک قرار بگیرد.

با استفاده از لامپ فتوتراپی، نوزاد با خطرات بالای عمل تعویض خون مواجه نمی گردد و همچنین در اثر خاصیت فتو اکسیداتیو نور لامپ، میزان بالای بیلیروبین خون در نوزادانی که به علت کم کاری کبد قادر به دفع آن نیستند،به صورت ترکیب محلول در آب درآمده و توسط کبد و کلیه دفع میشود . البته زمانی که میزان بیلیروبین به اندازه ای است که نیاز به تعویض خون باشد، نمی‌توان از لامپ فتوتراپی استفاده کرد.در حال حاضر رایج ترین و با کیفیت ترین لامپهای فتوتراپی موجود در بازار،ساخت کشور آلمان است که با دو برند فیلیپس و ناروا عرضه میگردد.

نوشته‌های مرتبط

درباره لامپهای فتوتراپی

توسطمحتوا پردازان کالا طب 309 1397-11-15
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

کد QR

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم