برای محصولات بیشتر کلیک کنید.
هیچ محصولی پیدا نشد.

آشنایی با دستگاه سی پپ

نوشته شده در تاریخ1397-12-06 توسط 709

دستگاه سی پپ یکی از ابزارهای کارآمد و موثر جهت افراد مبتلا به مشکلات تنفسی هست. مهم‌ترین مشکل آپنه انسدادی خواب یا همان OSA است که باعث می‌شود تا آن‌ افراد در طول یک شب به مدت چند ثانیه تنفس نکنند. بسته به شدت آپنه در خواب یک نفر، ممکن است افراد مبتلا به آن از ۵ تا ۱۰۰ وقفه در ساعت در تنفس را تجربه کنند. این وقفه‌ها می‌توانند منجر به مسائل مختلف از جمله خواب‌آلودگی روزانه و بیقراری در خواب و سکته مغزی شود.

دستگاه سی پپ چه جوری کار می‌کنه؟

دستگاه سی پپ به آرامی هوا را از طریق راه هوایی خود با فشار کمی بیشتر از فشار هوای شش‌ها وارد سیستم تنفسی می‌کنند. دستگاه‌های سی پپ بسیار ساده اند و استفاده از آن‌ها بسیار آسانه.

دستگاه‌ CPAP از سه بخش عمده تشکیل شده ا ند:


۱- موتور سی پپ : موتور سی پپ اساسا یک کمپرسور کوچک هست که در اتمسفر و دمای اتاق قرار می‌گیرد. فشار هوا را به آرامی بالا برده و هوا را فشرده می‌سازد تا به مقدار مطلوب فشار هوا برای بازگشایی انسداد سیستم تنفسی برسد. قسمت ورودی هوا دستگاه دارای یک فیلتر قابل تعویض است که ذرات و ناخالصی‌ها را خارج می‌کند. نسل جدید دستگاه‌های CPAP نیز دارای یک مخزن آب کوچک هستند که هنگام روشن شدن، آب را گرم می‌کنند تا هوا را مرطوب کنند. این رطوبت‌ سازهای داخلی برای افرادی که در آب و هوای خشک و یا نیمه‌خشک زندگی می‌کنند ایده‌آل است. موتورهای سی پپ بسیار بی سروصدا هستن.


۲- شلنگ سی پپ: شلنگ در این دستگاه وسیله تحویل هوا است که هوای تحت فشار را از موتور به ماسک مصرف‌کننده منتقل می‌کند. اکثر شیلنگ‌ها ۶ فوت هستند. قطر شیلنگ‌ها می‌تواند بسته به دستگاه متفاوت باشد . در حال حاضر اکثر شیلنگ‌ها برای کاهش تجمع آب ناشی از رطوبت‌ سازها، حرارت داده می‌شوند.


۳- ماسک سی پپ: ماسک سی پپ در تمام اشکال و اندازه‌ها وجود دارند. اندازه‌ها و شکل‌های ماسک‌ها ممکن است متناسب با چهره‌های مختلف تفاوت داشته باشند
معمولا با توجه به این موارد نوع ماسک را انتخاب می‌کنند: بالش بینی، ماسک بینی و ماسک صورت. پیدا کردن ماسک مناسب برای راحتی شخص شما مهم‌ترین بخش انطباق سی پپ است.


راه‌اندازی یک دستگاه CPAP

اولین گام در درمان به‌ وسیله سی پپ این است که در یک کلینیک خواب، یک تست و آزمایش خواب (پلی‌سومنوگرافی- polysomnogram) انجام شود. ارائه نتایج یک آزمایش خواب به متخصص خواب شما، درک شدت وضعیت و بهترین گزینه‌های درمان را فراهم می‌آورد.
هنگامی که یک دستگاه سی پپ برای دریافت و استفاده در خانه شما آماده و تحویل داده شده است، مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای سلامت خود انجام دهید این است که به طور منظم از آن استفاده کنید. به‌ منظور کمک به کاهش علائم آپنه انسداد خواب، دستگاه باید به‌ صورت شبانه مورد استفاده قرار گیرد. هنگامی که استفاده از دستگاه را قطع کنید، علائم شما اغلب بلافاصله برمی‌گردند. این اتفاق به این دلیل است که استفاده از سی پپ یک درمان مقطعی و تمرینی است و نه یک درمان دائمی و تنها در مواردی که نیاز به درمان و معالجه نیاز دارید، استفاده از آن ضروری است.

نتایج استفاده از CPAP

کسانی‌ که شروع به استفاده از دستگاه‌های سی پپ خود می‌کنند، اغلب تجربه‌های فوری مثبتی را درک و مشاهده می‌کنند از جمله:
از بین رفتن خروپف و تنفس نامنظم.
بهبود کیفیت خواب شبانه.
پیش‌گیری یا معکوس کردن شرایط مراقبتی جدی مانند بیماری‌های قلبی عروقی و سکته مغزی.
کاهش فشار خون هم در طول روز و و هم در شب.
افزایش هشیاری در طول روز.
کاهش قابل توجه خواب‌آلودگی در روز.


منبع :سایت کالا طب

ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

کد QR

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم