راهنمای انتخاب تب سنج و معرفی دقیق ترین تب سنجها

نوشته شده در تاریخ1400-11-14 توسط 583

تب سنج یا ترمومتر پزشکی یک وسیله کاربردی برای اندازه گیری دمای بدن ودمای اجسام می‌باشد. تب سنج های مختلفی در بازار وجود دارد که از قابلیتهای متفاوتی برخوردارند.

حال سوال بسیاری از کاربران این است که چه دستگاه تب سنجی را انتخاب کنند تا نیازشان را پاسخگو باشد. اگر شما نیز چنین سوالی دارید،در ادامه با ما همراه باشید.

در ابتدا به این مورد می پردازیم که دستگاههای تب سنج به سه دسته کلی یعنی تب سنج های نوزادی و تب سنج های گوشی و تب سنج های غیر تماسی تقسیم میشوند.

1)تب سنج های نوزادی : این تب سنج ها از نوع دیجیتالی بوده و از قیمت ارزانتری نسبت به سایر دستگاهها برخوردارند.این نوع تب سنجها از طریق دهان (بصورت زیر زبانی) یا از طریق زیر بغل یا از طریق مقعد (رکتال)،دمای بدن نوزاد را محاسبه میکنند. این نوع  تب سنجها به دو مدل تقسیم میشوند که یک مدل دارای "سَری ثابت" و دیگری  دارای "سَری منعطف (فلکسیبل)" میباشد.توصیه میکنیم برای نوزادان زیر 3 ماه،از این مدل تب سنج استفاده کنید.

برای استفاده از این نوع تب سنج ها ابتدا باید کودک را به پشت خوابانده و زانوهایش را خم نموده و تا حدود 2.5 سانتی‌ متر از سر تب سنج رکتال را آغشته به وازلین نموده و آن را داخل مقعد فرو کنید و به مدت یک دقیقه منتظر باشید تا صدای "بیپ" شنیده شود.

2)تب سنج های گوشی : این تب سنج ها نیز از نوع دیجیتالی  بوده و سنجش دمای بدن بوسیله آنها از طریق مجرای گوش صورت می پذیرد تب سنج درون گوشی با اشعه مادون قرمز کار می کند و استفاده از آن آسان است. استفاده از این تب سنج برای سال اول تولد نوزاد بعلت حرکت نوزاد و یا جرمهایی که درون گوش هستند،مناسب نیست.

3) تب سنج های غیر تماسی : این تب سنج های دیجیتالی ،از دقت بالاتری نسبت به سایر تب سنجها برخوردار بوده و دمای بدن را بدون تماس با پوست (در فاصله بین 3 تا 5 سانتیمتر) از روی پیشانی و با کمک اشعه مادون قرمز در سریعترین زمان، محاسبه میکند.با این تب سنجها،علاوه بر بهره گیری از دقت بالا ، به دلیل غیر تماسی بودنشان،امکان عمل تب سنجی بصورت بهداشتی در مراکز یا سازمانها،فراهم میباشد.

بعضی از این نوع تب سنجها، به شکل تفنگ بوده و از این رو به تب سنج تفنگی نیز معروف هستند.با توجه به اینکه این نوع تب سنجها،علاوه بر دمای بدن ،دمای اجسام و سطوح و البته دمای هوای محیط را محاسبه میکند،از این تب سنجها با نام "تب سنج دیجیتالی سه کاره" یا "تب سنج 3 در 1" یاد میشود.به همین خاطر میتوانید از این مدل تب سنجها بعنوان دماسنج برای اندازه گیری دمای غذای نوزاد،عایق درب و پنجره ،یخچال و یا موارد مشابه استفاده کنید.

مهمترین ویژگیها برای انتخاب و خرید دستگاه تب سنج،کدامند؟

دقت اندازه گیری تب سنج : اولین نکته مهمی که برای انتخاب یک تب سنج باید بررسی شود، دقت اندازه گیری آن تب سنج است.اگر میخواهید دستگاهی را با بالاترین دقت،انتخاب کنید باید سراغ تب سنج های غیر تماسی (لیزری) بروید که برای تمامی افراد اعم از اطفال،کودک یا بزرگسال مناسب میباشد.در غیر اینصورت تب سنج دلخواه خود را برگزینید.

نوع کاربرد تب سنج : میتوانید از این جهت به انتخاب تب سنج،نگاه کنید که اصلاً برای چه موردی میخواهید تب سنج بخرید:اگر به دنبال تب سنج زیر زبانی یا زیر بغلی برای نوزاد خود هستید؛ نوع اول تب سنج را برگزینید ولی در صورتیکه فقط میخواهید دمای بدن را از طریق گوش مورد بررسی قرار دهید؛نوع دوم تب سنج را برگزینید .چنانچه قصد دارید دمای بدن و دمای اجسام و دمای سطوح را مورد سنجش قرار دهید و یا میخواهید تب سنجی کارمندان خود را به صورت بهداشتی و بدون تماس انجام دهید،حتماً نوع سوم تب سنج گزینه مناسبی برای شما میباشد.

قیمت تب سنج : قیمت تب سنج با توجه به نوع،کیفیت و مارک و گارانتی دستگاه،متفاوت است.اما به‌طورکلی، قیمت انواع تب سنج های موجود در بازار ایران بین 200 هزار تومان الی 2 میلیون تومان متغیر بوده که بالاترین قیمت مربوط به تب سنج های غیر تماسی و پایین ترین قیمتها مربوط  به تب سنج های دهانی می باشد.

گارانتی تب سنج :یکی دیگر از عواملی که برای خرید تب سنج مد نظر داشته باشید این است که آیا تب سنج مد نظر شما از گارانتی و خدمات پس از فروش برخوردار هست یا خیر ؟ باید بدانید که قیمت تب سنجهای بدون گارانتی حدوداً یک سوم قیمت تب سنج های گارانتی دار میباشند.خرید تب سنج بدون گارانتی شاید در ابتدا بخاطر دقت و البته قیمت پایین،وسوسه کننده به نظر برسد ولی دقت داشته باشید که بعدها از گارانتی یا خدمات پس از فروش،خبری نخواهد بود و در واقع تب سنج بدون گارانتی،همچون دستگاه یکبار مصرفی خواهد بود که بعد از پیدا شدن هرگونه مشکل در دستگاه،غیر قابل استفاده خواهد شد و لذا لحاظ تضمین گارانتی در انتخاب ، فاکتوری تاثیرگذار در بهترین انتخاب خواهد بود.

نکته : خواننده گرامی، در این مقاله به مهمترین و در واقع اصلی ترین ویژگیها برای خرید دستگاه تب سنج اشاره شده و از ذکر ویژگیهای مشترک و غیر تاثیر گذار در خرید تب سنج،بخاطر حفظ وقت شما صرف نظر شده است. از آنجا که ویژگیهایی مثل "واحد اندازه گیری دما" ، "حجم یا وزن تب سنج" ، "هشدار تب سنج" ، "خاموشی اتوماتیک" ، "محدوده اندازه‌گیری دما" ، "زمان پاسخ" ، "صفحه نمایشگر" ، "میزان حافظه " ، "منبع تغذیه" مابین تب سنجهای همنوع (مثلاً تب سنج غیر تماسی) تقریباً مشترک بوده و تاثیر زیادی بر انتخاب نهایی شما،نداشته و از آنجا که پرداختن به این ویژگیها زمان و انرژی زیادی از شما خواهد گرفت و یا شاید از هدف نهایی که انتخاب بهترین تب سنج بوده،شما را دور کند ما به شما توصیه میکنیم که در صورت تمایل برای مقایسه این نوع ویژگیها، به صفحه خرید انواع تب سنج مراجعه نموده و با افزودن مدلهای مختلف تب سنج به لیست مقایسه،انواع آنها را با یکدیگر مقایسه نمایید.

بهترین مارکهای تب سنج دیجیتال کدامها هستند؟ برندهای مختلفی از انواع تب سنج در بازار تجهیزات پزشکی، وجود دارند ولی برترین مارکهای ترمومتر شامل این موارد می باشد: 1) برند هابدیک Hubdic : ساخت کشور کره جنوبی 2) برند بوکانگ Bokang : تحت لیسانس آلمان 3) برند بی ول B.well : ساخت کشور سوییس 4) برند  امسیگ Emsig : تحت لیسانس آلمان 5) برند امپریال Imperial : تحت لیسانس آمریکا 6) برند  بیورر Beurer :تحت لیسانس آلمان 7) برند مایکرولایف Microlife : تحت لیسانس سوییس

بهترین تب سنج های دیجیتالی کدام است؟

1)تب سنج غیر تماسی هابدیک مدل FS-700: این دستگاه، را کمپانی خوشنام "Hubdic" کره جنوبی تولید کرده و برای استفاده غیر تماسی،کاربرد دارد.تب سنج هابدیک FS-700 بسیار خوش دست بوده و از دقت بسیار بالایی برخوردار است.اگر کیفیت،دقت،راحتی و گارانتی را با هم میخواهید،این دستگاه را به شدت به شما توصیه می کنیم.

تب سنج هابدیک FS-700

2)تب سنج غیر تماسی هابدیک مدل HFS-1000: مانند دستگاه قبلی،این تب سنج نیز توسط کمپانی هابدیک کره جنوبی،تولید شده و برای اندازه گیری دمای بدن یا دمای اجسام مانند دمای آب،دمای شیر نوزاد و ... کاربرد دارد.سرعت،دقت و گارانتی از برگهای برنده،این دستگاه محسوب می شود.این دستگاه برای تمام رده های سنی،قابل استفاده است.

تب سنج hubdic مدل HFS1000

تب سنج هابدیک HFS-1000

3)تب سنج دیجیتال سه کاره بی ول مدل WF-5000:تب سنج دیجیتالی B.well مدل WF5000 از محصولات کمپانی بی ول سوئیس بوده و دقت بالا،سنجش غیر تماسی دمای بدن و برخورداری از گارانتی 5 ساله رازان طب از مزایای اصلی این ترمومتر است.استفاده از تکنولوژی مادون قرمز و حمل راحت دستگاه،از ویژگیهای بعدی این تب سنج محسوب می شود.

تب سنج سه کاره بی ول مدل WF5000تب سنج دیجیتال بی ول WF-5000

4) تب سنج دیجیتالی بوکانگ مدل BK8005:دستگاه تب سنج تفنگی بوکانگ به دقت و سرعت بالا ،معروف شده است:به گونه ای که در کمتر از ثانیه دما را با دقت 0.1 درجه،به راحتی اندازه گیری میکند.خوش دست بودن و ذخیره نتایج در 32 حافظه،نشاندهنده مزایای دیگر او در مقابل سایر رقباست.

تب سنج غیر تماسی بوکانگ bk8005

تب سنج بوکانگ BK8005

5) تب سنج دهانی امسیگ مدل CF04:این تب سنج عروسکی به نوعی دستگاه 3 کاره محسوب میشود چرا که برای اندازه گیری دمای بدن نوزاد از طریق زیر زبان،زیر بغل و بصورت معقدی،قابل استفاده است.دقت اندازه گیری خوب و برخورداری از گارانتی مطمئن از ویژگیهای این دستگاه،به حساب میاد.

تب سنج نوزادی امسیگ CF04

تب سنج دیجیتالی امسیگ CF04

6) تب سنج دیجیتالی کابانا مدل FR880:

تب سنج دیجیتالی کابانا

تب سنج دیجیتال کابانا مدل FR880

جمع بندی:

حالا که از 0 تا 100 با پارامترهای موثر در انتخاب بهترین تب سنج دیجیتال آشنا شدید،باید بدانید که وجود تب‌سنج در خانه یک امر بسیار مهم بوده و جزء ضروریات به حساب می آید.بسته به نوع نیازتان با انتخاب تب سنج مناسب و استفاده صحیح از آن، می‌توانید به موقع از ضررهای احتمالی ناشی از تب در کودکان،جلوگیری کنیم.

محصولات مرتبط
1,500,000 تومان
خلاصه ویژگیهای تب سنج: برند: بوکانگ (BOKANG) مدل: Bokang thermometer bk8005 تب سنج غیر تماسی: سنجش دما بدون تماس با بدن تب سنج دیجیتال لیزری با بهره گیری از اشعه مادون قرمز اندازه گیری سریع و دقیق دما با دماسنج...
1,790,000 تومان 1,850,000 تومان
ترمومتر دیجیتال لیزری هابدیک FS-700 خلاصه ویژگیها: مدل: HuBDIC FS-700 infrared thermometer اندازه گیری سریع و دقیق غیر تماسی: بدون نیاز به تماس برای سنجش تب برخورداری از فن آوری مادون قرمز و لیزر سنجش دمای بدن،...
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

جستجو

مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم