لامپ فتوتراپی: کاربردها و فواید

نوشته شده در تاریخ1397-11-15 توسط 2313

ً

فتوتراپی چیست؟

فتوتراپی (Phototherapy) یک روش درمانی پزشکی بوده که در آن از نور طبیعی یا مصنوعی برای بهبود وضعیت سلامتی انسان استفاده می شود. درمان با استفاده از یکی از انواع لامپ های فلورسنت، لامپ های هالوژن، نور خورشید یا دیودهای ساطع کننده نور (LED) انجام می‌شود. فتوتراپی با عناوین دیگری مانند نور درمانی و هلیوتراپی نیز شناخته می شود.یکی از کاربردهای فتوتراپی،رفع زردی نوزاد بوده که برای کاهش میزان بیلیروبین خون نوزاد از آن استفاده می شود.

کاربرد لامپ فتوتراپی

یکی از نگرانیهایی که برای والدین پس از تولد نوزادشان بوجود می آید این است که نوزادشان بیماری زردی دارد.گاهی علت زردی نوزاد، کمبود شیر مادر و تغذیه ناکافی نوزاد بوده و دلیل دیگر آن ناسازگار‏یهای خونی شامل ابتلای مادر به دیابت یا فاویسم،کم‌کاری تیروئید یا سابقه زردی مادر در زایمان‌های قبلی بوده که خطر بروز زردی در نوزادان را افزایش می‌دهد.در این میان، یکی از اصول معالجه  استفاده از لامپ‏های فتوتراپی است که با تشخیص و تجویز پزشک استفاده می‌شود.

با استفاده از لامپ فتوتراپی معروف به لامپ زردی، نوزاد با خطرات بالای عمل تعویض خون مواجه نمی گردد و همچنین در اثر خاصیت فتو اکسیداتیو نور آبی لامپ فتوتراپی، میزان بالای بیلی‌روبین خون در نوزادانی که به علت کم کاری کبد قادر به دفع نیستند،به صورت ترکیب محلول در آب درآمده و توسط کبد و کلیه دفع می‌شود . البته زمانی که میزان بیلی روبین به اندازه ای است که نیاز به تعویض خون باشد، نمی‌توان از لامپ فتوتراپی استفاده کرد.

انجام فتوتراپی و رفع زردی نوزاد

فتوتراپی نوعی درمان با نوع خاصی از نور خورشید است که کمک می‌کند زردی نوزاد برطرف شود.جهت انجام فتوتراپی،کودک با چشم های پوشانده شده در یک تخت زیر نور فتوتراپی قرار می‌گیرد.حداکثر مدت زمان مورد نیاز برای انجام فتوتراپی 30 دقیقه بوده و پس از آن شیر دهی به نوزاد انجام شده و نهایتاً بایستی پوشک او عوض شود و در آغوش گرفته شود.

نکات مورد مهم در انجام فتوتراپی نوزاد

اگر زردی نوزاد بهبود نیافت،انجام فتوتراپی با شدت بیشتر پیشنهاد می‌شود که این شامل افزایش مقدار نور تابیده شده است.درمان را نمی توان برای استراحت در طول فتوتراپی شدید، متوقف کرد و بنابراین نمی توانید به نوزاد خود شیر بدهید یا او را در آغوش بگیرید. اما می توانید به کودک خود شیر دوشیده بدهید.

در طول فتوتراپی، دمای کودک کنترل شود تا مطمئن شوید که او خیلی گرم نمی شود.اگر کودک دچار کم آبی شده و قادر به نوشیدن کافی نباشد، ممکن است به مایعات داخل وریدی نیاز باشد.سطح بیلی روبین هر 4 ساعت یکبار پس از شروع فتوتراپی آزمایش شود تا بررسی شود که آیا درمان موثر بوده یا خیر؟

هنگامی که سطح بیلی روبین کودک شما تثبیت شد یا شروع به کاهش کرد، سطح بیلی روبین هر 6 تا 12 ساعت یکبار بررسی شود.مانی که سطح بیلی روبین به سطح ایمن رسید که معمولاً تا دو روز طول می کشد، فتوتراپی متوقف شود.فتوتراپی به طور کلی برای زردی نوزاد بسیار موثر است و نسبت به سایر روشها،عوارض جانبی کمی دارد.

انواع لامپ فتوتراپی

در حال حاضر رایج ترین و با کیفیت ترین لامپ‌های فتوتراپی موجود در بازار،ساخت کشور آلمان است که با دو برند فیلیپس و ناروا عرضه می‌گردد.لامپ فتوتراپی فیلیپس 20 وات دارای طول عمر مفیدی تا 2000 ساعت بوده و دارای طول موج 400 تا 500 نانومتر و وزن 156 گرم است.کد انحصاری مربوط به لامپ فتوتراپی فیلیپس TL 20W/52 است.

لامپ فتوتراپی ناروا با ولتاژ 57 ولت و توان مصرفی 18 وات و شدت جریان 370 میلی آمپر،روشن می‎‌شود.طول لامپ فتوتراپی ناروا 60 سانتی‌متر و قطرش 26 میلی‌متر است.طول عمر مفید استفاده از لامپ فتوتراپی ناروا 2000 ساعت بوده و کد انحصاری مربوط به لامپ T8 LT 18W/182 می‌باشد.البته جدیداً لامپ فتوتراپی LED با طول عمر 2000 ساعت نیز به فروشگاه کالا طب افزوده شده است.امکان خرید لامپ فتوتراپی از سایت کالا طب فراهم شده است.

منبع

Newborn jaundice Treatment

محصولات مرتبط
490,000 تومان 590,000 تومان
لامپ فتوتراپی فیلیپس خلاصه ویژگیها: توان مصرفی: 20 وات رفع زردی نوزاد مدل: Philips TL 20W/52 SLV/25 کاربرد: درمان زردی نوزاد تازه متولد شده شکل ظاهری لامپ: مهتابی پایه لامپ: G13 تبدیل بیلی‌روبین خون به شکل...
ارسال نظر
پاسخ دهید

فهرست

جستجو

مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم