معرفی و کارکرد لامپ UVC (یو وی سی)

نوشته شده در تاریخ1398-05-26 توسط 3679

استریل کردن (ضد عفونی) با اشعه یو وی چگونه صورت میپذیرد ؟
همانطور که توسط مطالعات و گزارش های تحقیقاتی متعدد مشهود است ، هنگامی که ارگانیسم های بیولوژیکی در معرض نور UV محدوده 200 نانومتر تا 300 نانومتر قرار بگیرند ، توسط DNA ، RNA و پروتئین ها جذب می شوند.

جذب توسط پروتئین ها می تواند منجر به پارگی دیواره های سلولی و مرگ ارگانیسم شود. با جذب DNA یا RNA (بطور خاص توسط پایه های تیمین) شناخته شده است که باعث ایجاد غیرفعال شدن رشته های مارپیچ دو طرفه DNA یا RNA از طریق تشکیل دیمرهای تیمین می شود. اگر به اندازه کافی از این دیمرها در DNA ایجاد شوند ، روند تکثیر DNA مختل می شود و سلول نمی تواند تکثیر کند.
به طور گسترده ای پذیرفته شده است که کشتن پاتوژن ها با نور اشعه ماوراء بنفش ضروری نیست ، بلکه از نور ماوراء بنفش کافی استفاده شده تا از ارگانیسم ها جلوگیری شود. میزان اشعه ماوراء بنفش مورد نیاز برای جلوگیری از تکثیر سفارشات کمتر از حد مورد نیاز برای ضد عفونی کردن است و هزینه درمان UV را در جلوگیری از عفونت،مقرون به صرفه میشود.البته این لامپها برای نابود کردن و کشتن انواع ویروسها مثل ویروس کرونا،کاربرد بسیار گسترده ای دارند.

به طور کلی ، در باکتری ها ، تعدادی از مکانیسم های مختلف تعمیر برای ترمیم این ضایعات ناشی از اشعه ماوراء بنفش تکامل یافته اند. این مکانیسم ها شامل برگشت مستقیم صدمه توسط یک فتولیاز (فعال شدن مجدد عکس) ، از بین بردن پایه آسیب دیده توسط گلیکوزیلاز DNA (تعمیر برداشتن پایه ، BER) ، برش DNA در مجاورت آسیب توسط یک اندونوکلئاز (اندونوکلئاز آسیب UV ، UVDE) یا از بین بردن کامل الیگونوکلئوتید حاوی آسیب (تعمیر برداشتن نوکلئوتید ، NER). در نتیجه ، استراتژی ضد عفونی اشعه ماوراء بنفش ، تهیه دوز كافی به منظور اطمینان از آسیب دیدن اسید نوكلئیك در طول ترمیم است.

جهت خرید لامپ UVC به لینک زیر مراجعه فرمایید:

خرید انواع لامپ UVC

محصولات مرتبط
نوشته‌های مرتبط

کاربرد انواع لامپ UV )یو وی)

توسطمحتوا پردازان کالا طب 9715 1398-11-05

آشنایی با اشعه uv و انواع آن

توسطٌمحتوا پردازان کالا طب 1702 1398-05-26
ارسال نظر
پاسخ دهید
لطفا برای ارسال نظر وارد شوید.

فهرست

جستجو

مشاهده همه محصولات
محصولی پیدا نشد

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم