لامپ UV (یو وی)

لامپ UV (بفارسی لامپ یو وی) یا اولتراویولت (Ultra Violet) و یا لامپ فرابنفش، در گستره امواج الکترومغناطیسی با طول موجی در محدوده 10 تا 400 نانومتر که کوتاه‌تر از نور مرئی و بلندتر از پرتو ایکس است. به بیانی دیگر انرژی آن کمتراز پرتو ایکس، ولی بیشتراز نور مرئی است. اشعه UV یووی در نور خورشید موجود است و تقریباً شامل 10٪ از تمام امواج منتشر شده از سطح خورشید می‌شود. این اشعه هم چنین در هنگام جوشکاری قوس الکتریکی منتشر می‌شود. همچنین برای تولید آن از لامپ‌های مخصوصی از جمله لامپ سیاه یا لامپ بخار جیوه استفاده می‌شود.. در سال 1801 دانشمند آلمانی، یوهان ویلهلم ریتر بر اثر مشاهداتش توجه نمود که تابش‌های فرابنفش، که نامرئی هستند، عامل اساسی در تیرگی صفحات کاغذ آغشته به کلرید نقره می‌باشند. او در آن زمان این پدیده را «پرتوهای شیمیایی» نامید.در فروشگاه کالا طب انواع لامپ فرابنفش UV (یووی) شامل لامپ UVA یو وی ای و لامپ UVB یو وی بی و لامپ UVC یو وی سی با مناسبترین قیمت عرضه میشود.

ادامه مطلب
 • لامپ UVC (یو وی سی)

  لامپ UVC (یو وی سی)

  لامپ UVC یا یو وی سی به عنوان ابزار استریل و ضد عفونی کننده هوا، سطوح و آب بشمار می رود . با این لامپها علاوه بر ضد عفونی کردن آب و از بین بردن باکتریها و میکروبهای آن،هیچگونه تغییری در رنگ،طعم وبوی آب ایجاد نشده و دیگر نیازی به استفاده از موادشیمیایی مانند کلر برای ضد عفونی کردن آب نیست .این نوع لامپ ها در انواع توان و طول موج های مختلفی ساخته می شوند که بسته به نیازشان در صنعت،مورد استفاده قرار میگیرند .لامپ یووی سی، انواع میکروب، آلودگی میکروبی و انگلی و انواع ویروس ازقبیل وبا، حصبه،آنفولانزا و آلودگی های دیگر موجود درآب مانند آلودگی نفتی،انواع مواد سمی،مواد شیمیایی،نیترات،آرسنیک،آلودگی آب بر اثر کودهای کشاورزی و آرسنیک را ازبین میبرد.لامپ UVC از دو الکترود تشکیل شده که در دو انتهای تیوپ حاوی اتم های فلزی (مانند جیوه) یا یک گاز کمیاب (مانند زنون) قرار دارند. در این لامپ ها، نور از اتم های تراز بالای برانگیخته شده توسط الکترونهای پر انرژی تولید شده  از الکترودها، منتشر می شود. در این لامپ ها که جریان الکتریکی از درون پلاسمای داغ یونیزه شده عبور می کند، باعث می شود که اتم های جیوه به تراز انرژی بالاتری بروند یا حالت برانگیخته پیدا کنند. زمانی که از حالت برانگیخته به حالت اولیه برمی گردند، نور UV با طول موج معکوس متناسب با اختلاف انرژی بین حالت برانگیخته و اولیه ساطع می شود.

 • لامپ UVA (یو وی ای)

  لامپ UVA (یو وی ای)

  لامپ UVA یا همان یو وی ای در واقع لامپ UV از کلاس A بشمار میرود. این نوع لامپهای UVA به دو نوع نور سفید و نور مشکی (بلک لایت) تقسیم میشوند.  در مجموع لامپهای یووی بی جهت این مواردبکار میروند : در پزشکی،صنایع داروسازی،واکنش های فتوشیمیایی،تشخیص و تجزیه و تحلیل در صنایع نساجی و مواد شیمیایی،تایید آثار تاریخی و سنگهای قیمتی،تست،بازرسی و تجزیه و تحلیل در شاخه های مختلف صنعت، بعنوان مثال استفاده در جرم شناسی،جهت حشره کشی و سخت شدن چسب و رزین،تولید جلوه های ویژه در صنعت سینما،بانکداری(تست اسکناس) و علم پزشکی قانونی،نور علامت دهنده(sign lighting) مورد استفاده قرار میگیرد

 • لامپ UVB (یو وی بی)

  لامپ UVB (یو وی بی)

  لامپ UVB یا همان یو وی بی در واقع لامپ UV از کلاس B بشمار میرود. این نوع لامپهای UVB در هر توان مصرفی دو مدل دارند یکی از آنها لامپ باند باریک یا Narrow Band و یکی دیگر لامپ باند پهن یا Broad Band  است و البته در بعضی از موارد، لامپ UVB جهت تسریع رسوب کلسیم در استخوانها استفاده می‌گردد و در بعضی مواقع تحریک زایش پوستی در فیزیوتراپی با این لامپ uv صورت میگیرد.  در مجموع لامپهای یو وی بی جهت درمان انواع بیماریها و اختلالات پوستی بکار میروند : درمان اختلالات پوستی - درمان بیماریهای پوستی پسوریازیس(مربوط به صدفک) - درمان بیماری پوستی پارا پسوریازیس (مربوط به صدفکوار) - درمان بیماری پوستی ویتیلیگو (مربوط به لک و پیس) - درمان بیماری پوستی آتوپیک درماتیت(مربوط به اگزمای سرشتی) - درمان بیماری پوستی مایکوزیس فونگوئیدس (لنفوم پوستی)

فیلتر توسط
نمایش 1 تا 20 از 51 مورد

فهرست

کد QR

یک حساب کاربری رایگان برای ذخیره آیتم‌های محبوب ایجاد کنید.

ورود به سیستم

یک حساب کاربری رایگان برای استفاده از لیست علاقه مندی ها ایجاد کنید.

ورود به سیستم